Loading...

MARCONI, Guglielmo (1874-1937). Radyo iletişiminin babası sayılan Guglielmo Marconi, İtalya'nın Bologna kentinde doğdu. Babası toprak sahibi bir İtalyan, annesi İrlandalı olan Marconi, Floransa'da ve Livorna'da eğitim gördü. Profesör Rosa'nın yönetiminde çalıştı. Her iki profesör de günümüzde radyo dalgaları dediğimiz Hertz dalgaları üzerinde deneyler yapıyorlardı. Genç Marconi de, ilk kez Alman bilim adamı Hainrich Hertz ürettiği için onun adıyla anılan bu dalgalarla deneyler yapmaya başladı.

Marconi kullandığı aygıtları kendi icat etmemişti; ama onlardan başka aygıtlar geliştirdi. Mors alfabesinden yararlanarak elektromanyetik dalgalarla mesaj gönderebileceğini belki de ilk düşünen Marconi oldu.Önceleri öbür araştırmacılar gibi Marconi de sinyalleri vericiden 100 metre uzaklığın ötesine göndermeyi başaramadı; ama sonra hem verici, hem de alıcıya yüksek birer anten ve bir toprak hattı bağlamayı düşünerek sonunda sinyalleri 2,4 kilometreye kadar ulaştırmayı başardı.

Böylece Marconi, elektromanyetik dalgaları yalnızca bilimsel bir ilgi konusu olmaktan çıkararak bütünüyle yeni bir iletişim biçimine dönüştürdü. Buluşuna İtalya hükümetinin ilgi göstermemesi üzerine Marconi, yaptığı aygıtı alıp İngiltere'ye gitti ve çalışmalarını orada sürdürdü. Bu dönemde denizcilikte en ileri ülke olan İngiltere'nin denizdeki gemilerin birbirleriyle ve karayla haberleşmesini sağlayarak birçok insanın hayatını kurtarabilecek bu aygıtla ilgilenebileceğini düşünmüştü.

Marconi 1896'da 22 yaşındayken dünyanın ilk telsiz telgraf patentini aldı. Ertesi yılda kendi şirketini kurdu.Küçük bir mühendis grubuyla telsiz telgrafı geliştirmek için yorulmak bilmez bir çalışmaya girişti. 1900'de birden fazla istasyonun sinyalleri birbirine karışmadan aynı anda yayın yapmasına olanak veren dalga boyu ayarlı telsiz telgraf sisteminin patentini aldı. 1901'de İngiltere'deki Poldhu'dan Newfoundland'deki St. John's kasabasına okyanus ötesi telsiz telgraf sinyalleri göndererek tüm dünyayı şaşırttı. 1903'te The Times gazetesi için İngiltere'den ABD'ye düzenli haber yayını yapmaya başladı. 1907'de okyanus ötesi düzenli telgraf servisini başlattı.

Marconi, I. Dünya Savaşı (1914-1918) sırasında İtalya kuvvetlerinin telsiz aygıtlarının sorumluluğunu üstlendi. Daha kısa dalga boylu elektromanyetik dalgalarla çalışmalar yaptı ve onlarla daha uzaklara daha net mesaj gönderebildiğini ortaya koydu.

Birçok ülkeden onur ve başarı nişanları olan Marconi,ye 1909'da Nobel Fizik Ödülü verildi. Öldüğü zaman tüm dünyadaki radyo istasyonları yayınlarını 2 dakika kesti. İtalya hükümetinin düzenlediği devlet töreninden sonra doğduğu yer olan Bologna'da gömüldü.

 All works